Koľko stojí porušenie Ústavy?

Autor: František Vážan | 18.6.2013 o 21:00 | (upravené 18.6.2013 o 21:11) Karma článku: 28,13 | Prečítané:  1890x

Presadiť v slovenskom politickom systéme svojvôľu je naozaj jednoduché, viď dnešnú tragickú voľbu generálneho prokurátora. Áno áno, voľbe predsa nebránili žiadne zákonné prekážky. Ale ..

Zaujímavá situácia nastane ak Ústavný súd (prípadne ten v Štrasburgu) rozhodne o tom, že nevymenovaním Čentéša za generálneho prokurátora boli porušené jeho práva. Aké to bude mať dôsledky? Nuž, voči prezidentovi nebude pravdepodobne vyvodené nič (aj keď svojvôľa by mohla značiť úmyselné porušenie Ústavy), Smer získa v ďalších voľbách pohodlných 40% a novozvolený Čižnár bude ďalej sedieť v kresle generálneho prokurátora. Jeho zvolenie značí nezvratný akt, ktorý mu na 7 rokov zabezpečí jednu z najsilnejších pozícií v štáte. Jeho ad absurdum vyjadrenie že odstúpi iba ak Ústavný súd rozhodne že on svojou kandidatúrou porušil Čentéšove práva, iba trefne reflektuje zvrátenosť niektorých prípadov presadzovania moci vládnou stranou SMIECH-SD.
No a k čomu teda povedie toto znásilnenie Ústavy a pretvorenie si Slovenska na obraz Ficov? Čižnár neodstúpi a Čentéšovi pravdepodobne veľkoryso priznajú náhradu ušlej mzdy. Generálny prokurátor je volený na 7 rokov, čo je 84 mesiacov, mesačný plat prokurátora je 1,3 - násobok mesačného platu poslanca parlamentu, teda cca 2 550 eur. Ďalšími finančnými benefitmi sú funkčný príplatok cca 330 eur a tiež paušálne náhrady takmer 1 300 eur. Spolu je to takmer 4200 eur. Súd by však Čentéšovi pravdepodobne odklepol iba plat bez benefitov, čo by teda znamenalo 214 200 eur (v prípade kompletného odškodnenia 352 800 eur). Toto je teda cena za to, že si vládna strana v spolupráci s viacerými orgánmi štátnej moci (dobrý deň pán G.!) presadí svojho kandidáta na GP. To najlepšie však prichádza nakoniec. Súdne odškodnenia od štátu sú predsa vyplácané zo štátneho rozpočtu. Porušenie práv Čentéša a silové presadenie Čižnára na post GP teda nezaplatí nikto zo zodpovedných aktérov, ale daňoví poplatníci. 
Presadenie svojvôle, porušenie Ústavy a práv človeka je teda pre politikov v tomto štáte nielen beztrestné, ale dokonca aj zadarmo. Mečiar sa teraz asi hanbí v kúte, takýto výkon by ani on nepodal..

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Obec, kde sa nestrácajú eurofondy, stavia wellness centrum

Starosta Raslavíc Marek Rakoš dokázal za dva roky vybudovať 80 pracovných miest pre sociálne slabé skupiny.

DOMOV

Kaliňák prečkáva Plavčana v zahraničí, dosiaľ šlo o jeho hlavu

Minister vnútra je už dlhšie na dovolenke.


Už ste čítali?