reklama

Slovenský Cattani alebo jeho návod na koniec prehnívania polície

Na Slovensku v posledných dňoch vyvolala silné ohlasy a spoločenskú diskusiu tlačová beseda s prezidentom PZ Spišiakom a ministrom vnútra Lipšicom, na ktorej ohlásili plán reformy hodnotenia príslušníkov polície. Bezprostredne po zhliadnutí tlačovej besedy som bol naozaj nadšený, po hlbšom zamyslení však vyplávali na povrch niektoré nejasnosti.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (13)

Spišiak vyslovil viaceré opatrenia, ktoré by rád zaviedol aj v praxi, tu vystupuje do popredia otázka, či je vôbec niečo také možné a či sú na to ľudia na Slovensku pripravení. V tomto prípade narážam na návrh zaviesť dotazníky, ktorými by sa políciou konfrontovaní občania mohli vyjadriť k spokojnosti, alebo nespokojnosti s policajtovým konaním, ľudovo povedané v dotazníku ohodnotíte policajta známkou od jedna do päť, tak ako v škole. Modelová situácia, ruku na srdce: vychádzate z obce, žiadne domy, žiadni ľudia, žiadne autá, tak šliapnete trochu na plynový pedál, čo má za následok prekročenie povolenej rýchlosti v obci, aj keď, ako som opísal... nikde nikoho nebolo. No čo čert nechcel, boli ste nameraní a zastaví vás hliadka, skončí to uložením pokuty. Pravdepodobne budete argumentovať tým, že to bolo nevinné zrýchlenie, nikoho ste neohrozili, dalo by sa to vyriešiť aj upozornením, no strážca zákona by bol neúprosný a od pokuty by neustúpil. Teraz príde ten moment, keď dostanete formulár, na ktorom ho máte ohodnotiť, a povedzme si úprimne, koľko ľudí by v takejto situácií dokázalo hodnotiť objektívne. Myslím, že neuspokojivých policajtov by takto po čase bolo viac a viac.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ďalšou novinkou bude hodnotenie tiež za „úspešnosť“ v danom obvode, napr. nehodovosť v obvode pre dopravných policajtov, miera kriminality pre kriminalistov atď. Ale sú toto naozaj objektívne kritériá, podľa ktorých je možné hodnotiť policajtov? Pretože niekde kde je dlhodobo vysoká nehodovosť, bude opäť pribúdať hodnotenie „neuspokojivý“, pričom najlepší policajti budú niekde(pripúšťam mieru prehnanosti tohto výroku) v Hornom Dolnom okrsku, kde sa za mesiac stane jedna dopravná nehoda, aj to preto, že tade horko ťažko nejaké autá vôbec jazdia. Keby to ženiem ešte do väčších extrémov, povedal by som, že keď niekde meria policajná hliadka, a šofér(modelový príklad arogantného šoféra) si sto metrov za ňou povie, že ju už prešiel a nemá ho kto namerať, dupne na plyn, spôsobí dopravnú nehodu, tak to môžeme dať za vinu tej hliadke. Prečo? Z princípu(možno pre moje zlé pochopenie výkladu tých opatrení, ktorý nám aj tak veľa nepovedal). Alebo ako môže obyčajná policajná hliadka zabrániť kriminalite, keď majú byť hodnotení podľa jej miery? Čo len môžu spraviť, ak sú na jednom konci sídliska a na druhom niekto volá políciu, že ho práve olúpili? Myslím, že s tým nenarobia už nič, a nasledovné vyšetrovanie je tiež závislé od okolností prípadu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Iná je už otázka hodnotenia na základe úspešnosti objasňovania spáchaných trestných činov. Plne sa stotožňujem s myšlienkou, že na profesijný rast(policajt je predsa len aj profesia, nie iba poslanie) je potrebné mať za sebou aj nejaké výsledky, takže niekto, kto za celý rok vyrieši jeden chabý prípad, by zákonite nemal postúpiť vyššie v hierarchií(v takomto tiež extrémnom prípade by som uvažoval vôbec o jeho zotrvaní v zbore), koniec koncov, keď to zoberieme ako analógiu s manažérom, nie sú výsledky, nie je rast. Lenže aj tu treba brať ohľad na rôzne odlišnosti medzi jednotlivými zločinmi, nenarážam teraz na to, že vražda je niečo úplne iné ako drobná krádež. Mám na mysli rôznorodosť medzi jednotlivými prípadmi, či už podmienkami, za ktorých sa odohrali, až po inteligenciu a schopnosti jednotlivých zločincov. Pretože je podľa (isto nie iba)môjho názoru ľahšie odhaliť vraha nie dvakrát inteligentného, na rozdiel od úkladného zločinca, nebodaj ešte ak sa to dotýka organizovaného zločinu. Asi toľko z pragmatického a racionálneho hľadiska.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Keď do toho zapojím trochu filozofie, nájdem aj tu aspekty hovoriace proti takejto reforme. V prvom rade, človek je tvor autonómny, a napriek tomu, že je ovplyvniteľný, pri otázke kriminality to až tak neplatí. Pretože keď niekto jednoducho chce spáchať zločin(nebodaj sa tým aj živí), tak mu v tom len ťažko policajti zabránia. Ak je takýchto ľudí v danom obvode naozaj veľa(vychádzajúc či už zo sociálneho, alebo spoločenského statusu), zákonite to bude znamenať vyššiu kriminalitu. Preto by bolo absolútne neférové, aby plat, alebo nebodaj zamestnanie policajta bolo odvodené od niečoho, čo je prakticky neovládateľné. Alebo ak je niekto neskúsený šofér a spôsobí dopravnú nehodu(pre moju argumentáciu je dôležité, aby sa to stalo v jednom obvode viackrát, aby to zvýšilo nehodovosť), policajti či už chcú alebo nie, bez ohľadu na ich schopnosť alebo neschopnosť, nebudú mať šancu to ovplyvniť. Problémom sa mi teda javí aj prirodzenosť ľudí(ak prižmúrime oko nad ozajstnými, neúmyselnými nehodami, ktoré sú dielom náhody), a tú treba zmeniť. A to sa podľa môjho názoru dá jedine prevenciou, prípadne zvýšením trestov za jednotlivé konania proti zákonom. A nie potrestaním policajtov, či už znížením platu, alebo nebodaj preradením, možno vylúčením zo zboru.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Súhlasím, že pomery v polícií treba zmeniť, aj kvôli miere dôvery medzi obyčajnými občanmi a ňou. To, čo však vyhlásili na tlačovej besede, sa mi zdá nespravodlivé, aspoň v tej miere, ako to bolo podané. Je však ťažké súdiť knihu, ktorá má iba obal, avšak text je zatiaľ iba jemne načrtnutý, nie definitívne napísaný. Preto bude rozumné počkať na normatívne znenie týchto myšlienok.

A aj keď s takýmito zmenami( apriori pred ich konkretizáciou) nesúhlasím, stále som toho názoru, že radšej sa niekam pohnúť a spraviť aj chybný krok, ako stáť na mieste a nechať systém prehniť.

František Vážan

František Vážan

Bloger 
  • Počet článkov:  4
  •  | 
  • Páči sa:  0x

ani sám neviem..stále hľadám.. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu